ENDÜLÜS KİTAP KAFE

ENDÜLÜS KİTAP KAFE

ENDÜLÜS KİTAP KAFE

Endülüs Kitap Kafe, Aydın'da benzersiz bir kitap-kafe formatıyla herkesin ilgisini çeken ve cehaletle mücadele eden herkese bir okul gibi hizmet veren bir proje. Gençlerden yabancı öğrencilere ve orta yaşlı vatandaşlara kadar geniş bir kesimden beğeni ve takdir kazanmıştır. Zengin kitap çeşitleri ve düzenlenen programlarla binlerce kişinin ufkunu açarak milli ve manevi değerlerimizi öğretmiştir. Bir yıl boyunca günlük ortalama 20-30 kişiye hizmet vererek toplamda 7000'den fazla kişiye ulaşmıştır.

 


1. Projenin Adı / Yürütücüsü

Endülüs Kitap Kafe / Aydın Uluslararası Öğrenci Derneği

 

2. Projenin Amacı ve Hedefi 

Endülüs Kitap Kafe projesiyle, Aydın'da tek olan kitap-kafe formatı, Aydın’da küçük büyük demeden herkesin ilgisini çekmiştir. Kafemizin gerek görsel formatıyla gerekse kitap çeşitleriyle herkesin, hayatın yoğunluğundan kaçıp kendine vakit ayırdığı bir mekan, cehaletle mücadele eden herkes için bir okula dönüşmüş vaziyettedir. Ayrıca Kitap Kafemizde yaptığımız düzenli programlarla hem gençlerimizin hem de yabancı öğrencilerin ufkunu açan, olaylara bakış açısını genişleten, milli ve manevi değerlerimizi öğreten programlarımıza katılım ve istek oldukça yoğun bir vaziyettedir. Kafemiz başta gençler ve yabancı öğrenciler olmakla beraber orta yaşlı vatandaşlarımız için de beğeni kazanmış, takdirini almış ve tercih edilmiştir.

Kitap Kafemiz hem şehir çarşısı yakınında hem de cam giydirme ile görünürlüğü oldukça fazla, içeride asılı kırlangıçlar ve program afişlerinin bulunduğu duyuru panosu göze çarpan bir yerdedir.

Hiç şüphe yok ki Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteklediği Kitap Kafemiz, beklentinin üzerinde ilgi görmüş, yapmış olduğu ücretsiz hizmetler ile hem Bakanlığımız hem de Kitap Kafe koordinatör ve yürütücü derneği takdirleri toplamıştır. Projemiz, belirttiğimiz hedeflere ulaşmış ve hedeflerimizin üzerine çıkmıştır.  Şu bir gerçek ki gerek yapılan harcamalar olsun gerekse de kafemize olan yoğun ilgi olsun göründüğünden çok daha fazladır. Bu başarının arkasında Projemizin yürütücü derneği olan Aydın Uluslararası Öğrenci Derneği vardır.

Endülüs Kitap Kafe Projesi yereldeki Bürokratlar, Demokratlar, Vali, Kurum Müdürlerinin takdirlerinin yanı sıra, Aydın dışında adını başarıyla duyurmuştur. Bunu gerek Türkiye çapında tanınmış Yazarlar Okur-Yazar buluşmalarında gerekse İl dışından gelen ziyaretçiler sıkça dile getirmiştir.

 

3. Projeyi Destekleyen Kurum/Kuruluşlar

Gençlik ve Spor Bakanlığı

 

4. Projenin Hedef Kitlesi / Ulaştığı Kişi Sayısı

Üniversite öğrencileri olmak üzere tüm kitap severler hedef kitlelerini oluşturmaktadır.

1 yılda günlük ortalama 20-30 kişiye hizmet vermektedir.

 

5. Projenin Yürütüldüğü İl

İMH AYDIN

 

6. Projenin Başlangıç-Bitiş Tarihi

Proje başlangıç: 01.01.2019

Proje Bitiş: 31.12.2019