Türkiye'nin Mikronotları Ödül Töreni Yapıldı

Türkiye'nin Mikronotları Ödül Töreni Yapıldı

İnsan ve Medeniyet Hareketi Derneği tarafından İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün destekleriyle hayata geçirilen Türkiye’nin Mikronotları Projesi’nde ödüller törenle sahiplerini buldu.

Derneğin genel merkezi Bahariye Mevlevihanesi’ndeki törende konuşan İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Başkanı Kemal Özden, Bakanlığın da desteğiyle Türkiye’nin Mikronotları projesinin gerçekleştirildiğini vurguladı. Özden, projeyle öğrencilerin, gözle göremedikleri mikrocanlıların birtakım materyal ve araçlarla gördüklerini, bir araştırmanın ne olduğunu ve sonuçlarının kendilerine nasıl kapılar açacağını öğrendiklerini söyledi.

Dernek çalışmalarından da bahseden Özden, ortaokul öğrencilerine yönelik yaptıkları çalışmalarda kaşif programlarının bulunduğunu, keşfetmenin çocuğu heyecanlandırdığını, onda merak uyandırdığını ve ilgi duyduğu alanlarda onları daha tutkulu hale getirdiğini anlattı.

Özden, öğrencilerin projeye öğretmenleri rehberliğinde takım olarak katılmanın keyfine de vardıklarını kaydederek, “Çocuklarımızın bireyselliğe yöneldiği şu zamanda bir ekip olarak çalışmanın, bir şeyi beraber başarabilmenin, takım olabilmenin hem bilime katkı hem de sosyal faydası anlamında birçok artısının olacağını inşallah göreceğiz.” diye konuştu.

Yarışmada birinciliği Büyük Reşitpaşa Ortaokulu’ndan Küçük Profesörler takımı kazınırken, ikinciliğe Bakırköy Memurdan Armağan Ortaokulu’ndan Tardigradlar Takımı, üçüncülüğe ise Güvercintepe Ortaokulu’ndan Küçük Mucitler Takımı layık görüldü.

Dereceye giren 3 takıma, İMH Genel Başkanı Özden, Proje Koordinatörü Zülal Bakkaş ve Proje Yürütücüsü Ekrem Yıldırım tarafından hediye ve madalyaları takdim edildi.

İlk 3 sırayı alan takımların hazırladığı filmlerin gösterildiği programda, finalde yarışan 15 takımın tüm üyelerine de madalya ve başarı belgesi verildi.

 

Türkiye’nin Mikronotları Projesi

Türkiye’nin Mikronotları Projesi kapsamında, İstanbul’da öğrenim gören ortaokul öğrencileri ile öğretmenleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde yarışmaya davet edildi. Başvurular arasından 50 takım projeye katılmaya hak kazandı.

Öğretmen ve öğrencilere 350 adet taşınabilir Foldscope cep mikroskobu ücretsiz teslim edilerek, araştırma yapmaları, gözlemlerini raporlaştırmaları, araştırmalarını hikayeleştirerek film haline getirmeleri istendi.

Takımların sunduğu rapor ve videolar değerlendirilerek, finalde yarışacak 15 takım belirlendi.

Final için “Mikronotların Bahar Yolculuğu: Baharın gelişiyle başlayan yenilenme, değişim, hayat bulma, canlanma, var olma, çoğalma gibi kavramların hikayeleştirilmesi beklenmektedir” konusu çerçevesinde 15 takımın hazırladığı videolar 10 başlıkta değerlendirilerek ilk üç takım belirlendi.

13.04.2023 tarihinde İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesinde gerçekleşen ödül töreninde ilk üç sırayı alan takımlarda yer alan öğretmen ve öğrencilere çeşitli ödüller ile ödüllendirilirken, finalist tüm öğrencilere başarı madalyası ve katılım belgesi takdim edilmiştir.